Mediátor képzés, mediációs képzés

3 hasznos tudnivaló a közvetítői névjegyzékről

|
2015. december 24. - 16:18

A közvetítői eljárást csak az arra képzett szakember végezheti, aki megtalálható a közvetítői névjegyzéken. De mit érdemes tudni erről a jegyzékről?

Az igazságügyért felelős miniszter a közvetítőkről, és az őket foglalkoztató jogi személyekről névjegyzéket vezet. Amennyiben valaki igényt tart a közvetítői eljárásra, ebből a névjegyzékből választhatja ki a mediátor személyét, vagy a közvetítő szervezetet, akinek az alkalmazottja foglalkozik majd az üggyel.

Hogyan kerülhet be valaki a névjegyzékbe?

Kizárólag az kerülhet fel erre a listára, aki felsőfokú végzettséggel rendelkezik és ezt igazolni is tudja, legalább öt éves szakmai gyakorlattal rendelkezik, büntetetlen előéletű, valamint nem érvényes rá egyéb kizáró ok.

A névjegyzékbe való felvétel kérelemre történik, a miniszterhez benyújtott, kitöltött formanyomtatvánnyal. Ezt követően minden esetben ellenőrzik a jelentkezők szakmai képzettségét, és amennyiben nem áll fenn kizáró ok, felkerülhet a névjegyzékbe.

Mit tartalmaz a közvetítői névjegyzék?

Minden egyes, a listára felkerülő természetes személy adatait tartalmazza a névjegyzék. Megtalálhatjuk a pontos nevét, a végzettségével és a szakmai tapasztalatával kapcsolatos információkat, valamint az elérhetőségét. Szintén informálódhatunk arról, ha valaki idegen nyelven is vállalja az eljárást.

A felvett jogi személyek elnevezését, székhelyét, a felhatalmazott alkalmazott adatait és az elérhetőségét is megtalálhatjuk. Ha nem egy konkrét személy, hanem egy szervezet közvetítését szeretnénk igénybe venni, akkor is megtalálhatunk minden hasznos információt a névjegyzékben.

Hogyan érhető el a közvetítői névjegyzék?

A miniszter által engedélyezettek listája alapvetően nyilvános. Elektronikus formában vezetik és a világhálón megtalálható. Akár okostelefonon keresztül is elérhető:

Közvetítői névjegyzék

Ebben mindig az aktuális információk vannak feltüntetve, hiszen az lista tagjainak minden, a munkájukkal kapcsolatos változást 15 napon belül be kell jelenteniük.

A közvetítő névjegyzék nyilvános, mindenki számára elérhető. Amennyiben valaki kezdeményezni akarja a közvetítői eljárást, erről választhat megfelelő szakembert a mediáció lefolytatására.

Véleményem és jóslatom szerint ez a névjegyzék idővel „el fog halni”, mivel a bírósági közvetítés – ügyfélszempontból – annyival több előnnyel jár, hogy idővel át fogja venni a polgári ügyekben lefolytatható közvetítői eljárásokat. Erről itt már korábban írtam.