Mediátor képzés, mediációs képzés

A mediáció szabályozásáról

|
2015. december 26. - 12:40

A közvetítői tevékenységről szóló 2002. évi LV. törvény az eljárás fogalma mellett a közvetítők feladatát és névjegyzékének szabályozását, a működés ellenőrzését, a mediáció lefolyását, a bírósági közvetítő feladatkörét és egyéb rendelkezéseket is tartalmaz.

A közvetítői tevékenységről szóló törvény célja, hogy elősegítse a természetes és más személyek jogaival kapcsolatos viták rendezését. Ennek megfelelően minden fontos információt tartalmaz, és az eljárás teljes menetéről rendelkezik.

A mediáció szabályozása, közvetítői jogszabály.

Nézzünk meg most néhány hasznos tudnivalót.

A közvetítés fogalma és a közvetítő feladata

A közvetítés egy olyan sajátos permegelőző, vagy az eljárás befejezését elősegítő folyamat, amelybe a felek kölcsönös megegyezése alapján egy nem érintett, harmadik személy kerül bevonásra (közvetítő, mediátor). Az ő feladata, hogy pártatlanul, lelkiismeretesen, a legjobb tudása szerint segítse a feleket a vita lezárásában, és a megszülető megállapodást írásban rögzítse, majd ellenőrizze annak teljesülését.

A közvetítői névjegyzék

Az igazságügyért felelős miniszter a közvetítés lefolytatására jogosult természetes és jogi személyekről nyilvános névjegyzéket vezet. A felek közös megegyezés alapján erről a listáról választhatnak közvetítőt, amiről írásban kell nyilatkozniuk. Mit érdemes tudni erről a listáról? Mit tartalmaz és hogyan lehet valaki a tagja? Minderről egy későbbi cikkünkben részletesen olvashatnak.

A közvetítői eljárás

A törvény rendelkezik a közvetítő eljárás folyamatáról, amely a közvetítő felkérésével veszi kezdetét, és a felek megegyezésével zárul le. Az összeférhetetlenség tényére, a titoktartási kötelezettségre és a közvetítő díjazására szintén kitér a szabályozás.

A bírósági közvetítő

Lehetőség van arra, hogy az eljárást az Országos Bíróság Hivatalának elnöke által kijelölt bírósági titkár vagy bíró végezze. Ennek minden esetben feltétele, hogy a kijelölt személynek megfelelő végzettsége és szakmai ismerete legyen. Ennek rendelkezéseit, valamint kritériumait a 2002. évi LV. törvény 38/B. § tartalmazza.

A 2002. évi LV. törvény a közvetítői eljárással kapcsolatos minden fontos rendelkezést és információt tartalmaz. Ezért ennek ismerete a vitás felek, valamint az egyes közvetítők számára is előnyös és rendkívül hasznos.

A mediáció szabályozásának ez csak egyetlen kis szelete, a büntetőügyekben, a gyeremekvédelem területén, az egészségügyben és egyéb területeken további jogszabályokkal is találkozunk. A teljes kp megismeréséhez jó szívvel ajánlom ingyenesen letölthető könyvemet illetve az itt ismertetett könyvet.