Mediátor képzés, mediációs képzés

A mediáció fajtái

|
2017. március 15. - 19:05

Napjainkban a mediáció legismertebb terepe: a családi jogi, illetve válási konfliktusok, azonban egyéb területeken is nagy sikerrel alkalmazzák. Ezek közül a legtipikusabbakat említjük meg.

Iskolai mediáció: a diák-diák, diák-tanár, diák-szülő , tanár-szülő egymás közötti konfliktusainak feloldására hivatott mediáció-fajta.

Igazságügyi mediáció: azokban a büntetőügyekben alkalmazzák, amelyeket a bíróság vagy az ügyész a büntetőeljárási törvény értelmében közvetítői eljárásra utal. Ezt a típusú mediációt az illetékes pártfogó felügyelői szolgálat, vagy a szolgálattal szerződésben álló ügyvéd végezheti.

Csak érdekességként említem meg, hogy az oldal alján ingyenesen letölthető „Mediátorok kiskönyve” című kiadványban részletesen végigvesszük a mediáció típusait és elhelyezkedési lehetőségeket az egyes irányzatoknál:

A mediáció fajtái

További mediációs típusok:

Üzleti, gazdasági mediáció: a magánszférában egyre inkább teret nyer a gazdasági társaságok egymás közötti felmerülő, illetve a cégen belüli belső szervezeti-személyi konfliktusok feloldása, így a mediátor szerepe.

Hatósági mediáció: ide sorolható pl. az úgynevezett közjegyző-mediátorok tevékenysége.

Egészségügyi mediáció: még nem igazán terjedt el Magyarországon, azonban külföldön már kialakult a háttere.