Mediátor képzés, mediációs képzés

Párkapcsolati coach képzés, házassági tanácsadó képzés, mediátor képzés. Mi a különbség?

|
2016. december 20. - 07:24

A mediáció egy olyan vita- és konfliktuskezelési módszer, amely nagyon sok élethelyzetben használható:

  • általános polgári jogi viták
  • munkaügyi viták
  • büntetőjogi helyzetek
  • házasság felbontásával kapcsolatos jogi és egyéb élethelyzetek
  • szülő és kamasz gyermeke közötti nézeteltérések
  • párkapcsolati konfliktusok.

Egy mediátorképzésen a hallgató a mediáció, a konfliktuskezelés, a kommunikáció alapvető elméleti hátterével ismerkedik meg, és egy olyan kommunikációs módszerrel, amellyel a gyakorlatban képessé válik vitában álló személyek között megindítani, fenntartani, javítani a kommunikációt, a párbeszédet és a megoldásra való szándékot.

Párkapcsolati, házassági kondliktusok esetére kiválóan alkalmazható ez a módszer.

Ugyanakkor fontos azt látni, hogy egy párkapcsolati mediátor nem tud minden párkapcsolati problémára megoldást találni.

És ennek oka a mediáció módszerében keresendő. Az ugyanis csak jól körül határolható, konfliktusos témában alkalmazható igazán. Például: milyen színűre fessük le a garázskaput? Ki vigye el a kisebbik gyermeket reggelente az oviba?

Ugyanakkor komolyabb krízisek kezelésére a módszer annyiban elég csak, hogy segít fejleszteni a pár, házaspár kommunikációját, de konkrét megoldásokat nem ad. Nem lehet például egy megcsalásos helyzetet mediálni. Pontosabban lehet, de az eredménye nem biztos hogy egybe esik a pár által várt eredménnyel.

Személyes szakmai utamból kifolyólag én azt tudom javasolni azok a mediátoroknak, akik párokkal akarnak foglalkozni, hogy képezzék tovább magukat.

Egy párkapcsolati mediátori praxisban ugyanis sok olyan felkérés érkezik, amelyekre a mediáció módszere nem elégséges, viszont ma már elérhetőek olyan segítő módszerek, amelyekkel eredményesen lehet segíteni az ilyen ügyfeleknek is.

A párkapcsolati coach, házassági tanácsadó képzés (sokan hívják tévesen párterápia képzésnek)  annyiban azonos a a mediációs képzésekkel, hogy az abban tanult módszerek sem veszik elő a múlt témáját.

A mediátor a felek figyelmét nem a múltra, hanem a jelenre és a jövőbeli megoldásokra irányítja. És így van ez a párkapcsolati coachingban is.

A házassági tanácsadás látszólag tanácsadás (amely ugye a mediáció területén kifejezetten kívül esik), ugyanakkor a mai tanácsadói technikák már túlmutatnak azon, hogy a szakember E/2. személyben felszólító módban kér, javasol valamit az ügyfélnek.

Egy felkészült házassági tanácsadó valójában olyan új szempontokat hoz be egy segítő folyamatba, amely nem részrehajló, nem irányító, de mégis a megoldások felé tudja segíteni a házaspár, pár tagjait.

A Párkapcsolati Coaching és Mediációs Intézetben nagyon sok mediátort volt részem kiképezni a párkapcsolati coaching és házassági tanácsadás módszereire.

Nagy öröm számomra, hogy a hazai mediátor szakma fejlődéséhez ily módon tudok hozzájárulni.