Mediátor képzés, mediációs képzés

Ki lehet mediátor?

|
2017. március 15. - 16:47

Ahhoz, hogy valaki mediátorként tevékenykedhessen, a mediátori névjegyzékbe vétel iránti kérelmet szükséges benyújtania az illetékes miniszterhez. A kérelmet mind természetes személy, mind jogi személy benyújthatja.

Természetes személy esetén elengedhetetlen a felsőfokú végzettség, és annak megfelelő 5 év igazolt szakmai gyakorlat, valamint a büntetlen előélet. Feltétel továbbá, hogy rendelkezzen olyan szakmai végzettséggel, amely a közvetítői szakmai képzésről és továbbképzésről szóló 63/2009. (XII. 17.) IRM rendeletben foglaltaknak megfelel.

A közvetítői tevékenységről szóló 2012. évi LV. törvény mindezekről részletes szabályozást tartalmaz.

A közvetítői névjegyzék fogalma

Az igazságügyért felelős miniszter a közvetítőkről és a közvetítőket foglalkoztató jogi személyekről vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokról közvetítői névjegyzéket vezet. Ez az interneten is könnyedén elérhető:

Igazságügyi Minisztérium Közvetítői Névjegyzék

Nem vehető fel a névjegyzékbe az, aki cselekvőképességet érintő gondnokság vagy támogatott döntéshozatal hatálya alatt áll.

A névjegyzékbe történő felvétel feltételei természetes személy esetén

A névjegyzékbe fel kell venni azt a – természetes személyt, aki

  1. felsőfokú végzettséggel és a végzettség megszerzésétől számított, annak megfelelő legalább ötéves igazolt szakmai gyakorlattal rendelkezik,
  2. a miniszter rendeletében meghatározott közvetítői szakmai képzést elvégezte,
  3. büntetlen előéletű, és nem áll a közvetítői tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt.

A névjegyzékbe történő felvétel feltételei jogi személy esetén 

A névjegyzékbe fel kell venni azt a jogi személyt, amelynek

  1. létesítő okiratában a közvetítői tevékenység feltüntetésre került, és
  2. van közvetítői tevékenység folytatására feljogosított tagja, vagy munkaviszony, továbbá munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében ilyen személyt (a továbbiakban együtt: alkalmazott) foglalkoztat, és ennek az alkalmazottnak közvetítői tevékenysége nem szünetel.

Egyéb fontos tudnivalók

A bejelentő a névjegyzékbe történő felvételért díjat köteles fizetni.

A természetes személy – rendeletben meghatározott módon – köteles igazolni, hogy a közvetítői tevékenységhez szükséges elméleti és gyakorlati ismereteket a közvetítői szakmai képzés elvégzésével elsajátította.

Közvetítői tevékenységet a 4. §-ban felsorolt személyeken és szervezeteken kívül bírósági titkár, bíró vagy rendelkezési állományba helyezett bíró is elláthat (a továbbiakban: bírósági közvetítés).

A névjegyzék adatai főszabályként nyilvánosak, amelyeket a miniszter a világhálón tesz közzé.