Könyvismertető – Kárjóvátétel a büntetőjogban, mediáció a büntetőügyekben

2015. december 14. - 13:40

Ez a kötet mindazoknak kötelező olvasmány, akik az igazságügyi mediáció iránt érdeklődnek, vagy ebbe az irányba szeretnének specializálódni. Dr. Görgényi Ilona könyve az egyik legfontosabb mű ezen a szakterületen, hiszen nagyszerű megalapozást tartalmaz a témával kapcsolatban.

A szerző művében feldolgozza a mediáció büntetőügyi aspektusát, valamint ismerteti az Európai Unió és más nemzetközi szervezetek alapvetéseit. Ennek során az olvasó teljes körűen megismerkedhet a közvetítéssel, amelynek célja bűncselekmények által okozott konfliktusok megoldása.

A szerzőről

Dr. Görgényi Ilona a Miskolci Egyetemen végzett, ahol 1984 óta tanít. Az egyetemen, az  Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolában szerezte meg doktori címét. Különböző kutatásokat végez a büntetőjog, a kriminálpolitika, a büntetőügyi mediáció és a korrupció elleni fellépés eszközeinek témáiban. Ennek köszönhetően született meg a könyve, ami a közvetítés egyik legfontosabb szakirodalma.

A könyv tartalmából

A kötet részletesen ismerteti a mediációt és annak helyzetét a büntetőügyekben. Ennek köszönhetően az olvasó pontos felvilágosítást kaphat, és minden kérdésére megtalálhatja a választ:

Mediáció a büntetőügyekben könyv

Ezeken a fogalmi alapvetéseken túl a könyv bemutatja a kárhelyreállító igazságszolgáltatást, annak célkitűzéseit, formáit és alapvetéseit. Szintén hangsúlyosak a legújabb elméletek, valamint az Európai Unió és más nemzetközi szervezetek ezzel kapcsolatos megállapodásai. A szerző részletesen elemzi a nemzetközi szintű elveket, a mediációs eljárás alapjait, valamint ennek jogi hátterét.

Mindezeken túl a kötetben részletesen olvashatunk a mediáció jogintézményének jellemzőiről. Ennek során a szerző kitér a bűncselekmény elkövetőjének és elszenvedőjének nézőpontjára, valamint a mediátor szemszögéről is ír.

Néhány adat a könyvről

A könyv szerzője: dr. Görgényi Ilona

A könyv kiadásával kapcsolatos információk: Budapest, HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó, 2006.

A tartalomjegyzékből:

• Régi és új paradigma: a kárhelyreállító igazságszolgáltatás
  • A büntetőügyekben történő kárhelyreállító igazságszolgáltatás alapkérdései
  • A kárjóvátétel szerepe a tradicionális büntetőjogban
  • Bűnügyi mediáció/közvetítői eljárás Magyarországon és külföldön