Mediátor képzés, mediációs képzés

Ki lehet igazságügyi mediátor?

|
2015. december 21. - 16:05

 Az igazságügyi mediátor feladata, hogy bizonyos ügyekben vitában álló felek között közvetítsen. Ennek során tehát ő egy harmadik, semleges személy, aki a szaktudásának köszönhetően képes segíteni a vitás ügyek megoldásában.

Az igazságügyi mediátorokhoz sorolhatjuk – a munkájuk alapján – a közvetítőket és a bírósági mediátorokat. Ezekhez különböző végzettség szükségeltetik, és más feltételek vonatkoznak ezekre a személyekre:

Igazságügyi mediátorok

 A közvetítők

Mindazok jogosultak a közvetítői tevékenység folytatására, akiknek erre az igazságügyért felelős miniszter engedélyt ad.

Ehhez szükséges, hogy az illető rendelkezzen felsőfokú képzettséggel és a végzettség megszerzésétől számítva, annak megfelelő legalább öt éves, igazolt szakmai tapasztalattal. Emellett a mediátornak igazolnia kell a közvetítői szakmai képzés elvégzését. Továbbá csakis az lehet közvetítő, aki büntetetlen előéletű, nem áll a tevékenység folytatását kizáró tiltás alatt, valamint nincs vele szemben jogszabályban meghatározott kizáró ok.

Amennyiben az illető minden kritériumnak megfelelt, úgy a megfelelő adatlap kitöltésével kérelmezheti a névjegyzékbe való felvételét. A miniszter ennek elfogadásával jelzi, hogy az illető közvetítői tevékenységet folytathat. A jegyzékbe jogi személy is felvehető, amennyiben a létesítő okiratában a közvetítői tevékenység fel van sorolva, és a munkatársai között szerepel olyan, aki jogosult a mediáció lefolytatására.

A bírósági „mediátorok”

A bírósági közvetítés lényegében nagyon hasonlít a „sima” közvetítéshez. Ilyen esetben az ügyben mediáló közvetítő valójában a bíróság állományába tartozó közvetítő. Szerepében, módszertanában nem látunk egyéb különbséget: pártatlan és független harmadik személyként segítséget nyújt a párbeszéd helyreállításában, méghozzá közvetlen formában, a felek álláspontjának meghallgatásával.

Bírósági mediátor lehet bírósági titkár, vagy az állományban lévő nyugalmazott bíró, aki rendelkezik az ehhez szükséges szakmai képzettséggel, valamint az Országos Bírósági Hivatal engedélyezi az ebbéli tevékenységét.