Miért nincs Magyarországon OKJ-s mediátor képzés?

2017. december 4. - 08:44

Magyarországon mediációt alapvetően 2 féle intézményesített formában lehet tanulni: egyetemi/főiskolai szinten, több féléves képzés keretében, vagy pedig néhány napos, több modulból álló, intenzív tanfolyam keretében. A két képzési forma mind időtartamában, mind árában, mind az elsajátított tudásanyag terjedelmében különbözik egymástól. Azonban mi a helyzet a más szakmákban annyira elterjedt OKJ-s képzéssel?  Van ilyen a mediációban vagy sem?

A válasz nagyon rövid és egyszerű: hazánkban nem kerül sor OKJ-s formában mediátor képzés indítására. Ennek az az oka, hogy a közvetítők képzéséről szóló jogszabály (a közvetítői szakmai képzésről és továbbképzésről szóló 63/2009. (XII. 17.) IRM rendelet) előírja, hogy milyen képzés lehet az, amit elfogadnak akkor, ha valaki a közvetítői névjegyzékbe akar kerülni.

OKJ és mediációs képzési előírás

Mivel ebben nincs benne az OKJ, ezért sajnos nem indulnak ilyen képzések.