Mediátor képzés, mediációs képzés

Mit lehet tanulni egy mediátor képzésen a családi jogról?

|
2017. március 15. - 09:44

Napjainkban a mediáció legismertebb területe a családi jogi, illetve válási mediáció. Sajnálatos módon a házasságkötésekre jutó válások száma még mindig igen magas Magyarországon (bár az utóbbi években némi csökkenés tapasztalható, ennek oka azonban az, hogy a házasságokat kiváltotta az együttélés, és ezek felbomlását nem mérik.)

A klasszikus bírósági per fogalmáról általában mindenkinek valamilyen családjogi eset, gyermekelhelyezési ügy, vagy elhúzódó válóper jut eszébe, ahol nem ritkán az indulatok is elszabadulnak.  Ráadásul sokakat visszariaszt a tárgyalóterem hivatalossága, a bíróság épülete.

A mediáció, így a mediátor képzések is némileg más megközelítésbe helyezik a házasság felbontását, a válást, illetve a családi jogi eseteket, mint ahogyan az a köztudatban él. Ha a házasság megmentésére már nincs is lehetőség, illetve a gyermek az egyik félnél marad, a mediáció arra törekszik, hogy a felek úgy tudjanak egymástól elválni, és a vitás kérdésesekben olyan módon tudjanak megállapodni, hogy a születő egyezség mindkét félnek kielégítő legyen. Így – ha a mediáció sikeres  –  a felek elégedetten távoznak.

A mediátor képzések feltétlenül ismertetik a hallgatókkal a hatályos családi jogi szabályozást, így kitérnek az új Ptk. Családjogi Könyvére, amely a korábbi családjogi törvény helyett tartalmazza a jelenleg hatályban lévő, legfontosabb törvényi rendelkezéseket:

Családi jog az új Ptk-ban

A mediátor képzések kiemelt hangsúlyt fektetnek olyan kommunikációs és kérdezési technikákra, amelyek a vitás felek megegyezését segítik elő, még az olyan kényes kérdések esetén is, mint a gyermek láthatása, vagy vagyonmegosztásnál egy-egy nagyobb értékű vagyontárgy.