Mediátor képzés, mediációs képzés

Mediátor/közvetítő állás

|
2014. február 4. - 16:45

„Államilag elismert mediátori oklevéllel rendelkező, a közvetítői névjegyzékben szereplő, az emberek iránt nyitott, lelkes, agilis kollégát várunk mediátori csapatunkba. A munkakezdés időpontja: azonnal. Önéletrajzát és motivációs levelét az alábbi címre várjuk…”

No valami ilyesmire vágynak sokan akkor, amikor rátalálnak a mediáció módszerére, és lelkesen belekezdenek a mediátori szakma kitanulásába valamilyen mediátori képzés kiválasztásával.

Pedig a valóság az, hogy a mediátori végzettség bizony nem jelenti azt, hogy ezen a területen alkalmazottként egykönnyen el lehet helyezkedni.

A mediáció munakerőpiaci helyzete

Ma 3 területen lehet elhelyezkedni mediátorként  alkalmazotti státuszban:

a) büntetőügyi mediációs állások: amennyiben rendelkezünk olyan alapvégzettséggel, amellyel pártfogó felügyelői munkakört betölthetünk, van arra esély, hogy büntetőügyekben igénybe vehető közvetítői eljárásokban mint közvetítő eljárjunk. Hozzáteszem, a Pártfogó Felügyelői Szolgálatok szervezeti felépítéséről ill. a közvetítői ügyek szervezeten belüli megosztásáról előre érdeklődjünk. Nem biztos ugyanis, hogy ilyen ügyeket garantáltan ránk szignálnak.

b) bírósági mediációs állások: az új Ptk. ill. a bíróság becsülendő belső törekvései egyre nagyobb teret adnak a bírósági közvetítésnek. Ha ilyen területen szeretnénk mediátori állást betölteni, első lépésként a bírósági karba kell bekerülnünk, és annak utánajárnunk, hogy az országban hol van még mód bírósági közvetítői karrier megkezdésére.

c) családi mediációs állások: a családsegítő szolgálatoknál ill. a gyermekjóléti központokban nagyon szépen kiépült a kapcsolatügyeleti rendszer, amelynek keretében sok-sok mediálható ügy érkezik be ezen szociális intézményekbe. Így megfelelő végzettséggel, kellő elhivatottsággal ilyen területen is lehet találkozni valós mediációs esetekkel.

Mediátorként szeretnék dolgozni. Mi tegyek?

Bennem személyesen is felmerült ez a kérdés 2003-ban, amikor aktívan elkezdtem foglalkozni a mediációval. Már akkor látszott, hogy a jogszabályok által megtámogatott mediációs területeken egy szűkebb körnek van csak lehetősége ilyen tevékenységet végeznie. És bár a jogalkotás egyre nagyobb teret enged ennek az emberközpontú módszernek, sok időt, komoly egyéni lobbitevékenységet igényel egy ilyen pozíció megszerzése . Arról nem is beszélve, hogy a bírói, pártfogói ill. családsegítői munkát valóban szeretni kell, különben az ember elég hamar kiég a munkahelyén.

Amikor ezzel a helyzettel szembesültem, magam elé tűztem azt a célt, hogy kialakítok egy saját mediációs praxist, mivel láttam, hogy mediátori állás valójában nincs meghirdetve sehol az országban. Az ember vagy megteremti és kialakítja saját praxisát, vagy pedig a megszerzett mediátori diploma csak ott porosodik a polcon.

Azt látom, hogy ma Magyarországon a családi, párkapcsolati ill. válási mediációban van olyan potenciál, amelyet üzleti alapon, saját vállalkozásban is lehet végezni. Gazdasági ügyekben is kialakítható egy saját praxis, ugyanakkor úgy látom, hogy a magyar vállalkozói kultúra és a vitás ügyek jellege miatt jelenleg – jogszabályi támogatottság nélkül – nem életképes egy gazdasági mediátor iroda ötlete.

Főállású mediátor? Igen!

Büszke vagyok arra Magyarországon elsők között alapítottam meg saját mediátori irodámat, amely mára párkapcsolati ügyeket visz, és megvalósíthatom benne az álmomat: főállású mediátor vagyok!

Szeretném, ha ez nem csak az én kiváltságom lenne, ezért ingyenesen elérhető online tanfolyamomban a praxisom kialakításának mikéntjét is megmutatom minden érdeklődőnek. Hogy aki szeretne mediátorként dolgozni, az megszerezhesse mindazt a tudást, amely a saját praxis kialakításához szükséges.