Mitől jó egy mediátor képzés?

2012. április 9. - 06:40

Körülbelül havonta kapok egy-egy levelet, amelyben arról kérdeznek, hogy melyik hazai mediátorkézpést ajánlom. Egyre több ilyenből lehet választani, és bizony ember legyen a talpán, aki előre meg tudja mondani, hogy vajon értékes tudást kap-e a pénzéért. Merthogy a képzések nem ingyen vannak.

Íme a legutóbbi levél, amiben erről kérdeztek:

Most konkrét kiképző trénereket nem javasolnék, de elárulom az általam javasolt szempontokat.

1) Legyen gyakorlott az oktató!

Magyarországon sokan foglalkoznak mediátoorképzéssel, és bizony vannak olyanok, akik több mediátort képeztek, mint ahány valós mediációs alkalmat levezettek. Ezzel alapvetően nincs semmi gond, hiszen a mediáció egy-egy területen elég gyerekcipőben jár, és az emberek nem tudnak igazán arról, hogy ezt a vitamegoldási módszert is választhatják. De tény, hogy sokkal többet lehet tanulni egy gyakorlott mediátortól.

2) Legyen igazán gyakorlatias a képzés!

A mediáció története, típusai és iskolái fontos témák, de amikor előttünk ülnek az ügyfelek, ott bizony ez a tudás nem fog minket segíteni abban, hogy megtaláljuk a felek érdekeit, szükségleteit és az egyetértési pontjaikat. Ezért olyan képzést válasszunk, amelyen sok-sok mediációs technikát tudunk elsajátítani.

Számomra ez a két pont a mérvadó.

Remélem, segítettem a választásban!