Mediátor képzés, mediációs képzés

Miről tanul egy mediátor-hallgató?

|
2016. január 6. - 13:24

A mediátor feladata, hogy közreműködjön a konfliktusos helyzetek megoldásában, De miről tanul egy mediátor? Milyen ismeretek szükségesek ahhoz, hogy valaki jól végezhesse a munkáját és valódi hivatásként tudja űzni a mediációt?

Több mediátor képzés is létezik Magyarországon. Vannak tanfolyamok, amelyek általában fél vagy egy éves intervallumúak. Emellett az egyes egyetemeken és főiskolákon szakirányú továbbképzések is léteznek, amelyek általában 2 vagy 4 féléves oktatást jelentenek. De mit tanul meg ezek során a mediátor?

Alapozó tantárgyak

Az alapozó tárgyak biztosítják a tanulók számára a megfelelő alapismereteket. Ennek során megismerik a kommunikáció elmélet történetét, az alapvető modelleket, a non-verbális és a verbális kommunikáció ismérveit. Emellett betekintést nyernek a mediációval kapcsolatos jogi ismeretekbe is. Természetesen szükség van a pszichológiai alapismeretekre is, hiszen ennek köszönhetően jobb rálátásuk lesz az emberi viselkedésre és pszichére.

Szakmai törzsanyag

A szakmai törzsanyagba tartoznak a különböző mediációval kapcsolatos tantárgyak. Ezek során a tanulók megismerik a különböző típusokat, a mediáció módszertanát, és betekintést nyernek a határtudományokba is. Megismerik az egyes konfliktusokat és azok kezelésének lehetséges módjait.

Gyakorlati órák

A gyakorlati órák célja, hogy az elméleti ismereteket a tanulók minél hatékonyabban tudják alkalmazni. Ezek az órák felkészítenek a későbbi munkára, nagyszerű támpontot nyújtanak a mediációk során. Ekkor a tanulók esettanulmányok és saját példák során sajátítják el a szükséges gyakorlati tudást.

A képzés lezárása

A szakirányú továbbképzések során minden elméleti tárgy kollokviummal zárul, a gyakorlati órákat pedig különböző módon értékelik az oktatók. A képzés szakdolgozattal és általában záróvizsgával zárul, amelynek során a tanulóknak az összes félév tananyagáról kell számot adnia.

Ugyan minden képzésnek más a tematikája, de az alapjai mindenképpen azonosak, mivel a tanfolyamok kötelező elméleti tartalmi elemeit és moduljait egy külön jogszabály (63/2009. (XII. 17.) IRM rendelet) határozza meg, és egy új mediációs képzés indulása esetén ezek tartalmi meglétét ellenőrzi az Igazságügyi Minisztérium:

a) konfliktuselméleti alapismeretek és készségek,

b) tárgyalási alapismeretek és készségek,

c) közvetítői technikai, módszertani ismeretek és készségek,

d) folyamatvezetési, dinamikai ismeretek és készségek,

e) kérdezéstechnikai ismeretek és készségek,

f) különféle konfliktus-szintekhez illeszkedő közvetítői technikai ismeretek és készségek,

g) problémás szereplők kezelésével kapcsolatos közvetítői technikai ismeretek és készségek,

h) pszichológiai ismeretek és készségek, valamint

i) a közvetítői tevékenységre vonatkozó jogszabályi ismeretek.