Mediátor képzés, mediációs képzés

A roma mediációról

|
2017. február 26. - 13:27

A roma mediátor a romák és nem romák között vállal közvetítő szerepet annak érdekében, hogy a két közösség közötti egyenlőtlenségeket, konfliktusokat és előítéleteket enyhítse. A roma mediátor szerepköre általánosabb kontextusban az interkulturális mediátorénak felel meg, aki etnikai, kulturális vagy nemzeti közösségek között vállal közvetítő szerepet.

Míg az általános értelemben vett mediáció során a mediátor egy semleges pozíciót tölt be, az interkulturális mediáció sikerességének egyik kulcseleme az, hogy a mediátor lehetőleg roma származású és a helyi közösség szerves része legyen, ismerje problémáit, és átlássa az állami intézményrendszer adta lehetőségeket.

A romák legjelentősebb problémái alacsony szociális és gazdasági státuszukból erednek. A roma mediátoroknak komoly szerepük van a romák, mint társadalmi csoport által felmerült problémák korai azonosításában és kezelésében. Például az oktatásban, ahol gyakran a tanulók kimaradoznak az iskolákból, a mediátor külön figyelmet fordít a hátrányos helyzetű tanulókra, célja a hiányzás okainak feltérképezése, a megoldások keresése. Hasonlóképpen a mediátor az egészségügyben is hatékonyan kiegészítheti a védőnők, orvosok stb. munkáját(pl. védőoltások, szűrővizsgálatok, figyelemfelhívás stb.)

A ROMED program

2010 utáni időszakban az EU közös lépésekre szólította fel a tagállamokat a roma integráció erősítése érdekében. Az Európa Tanács képzési programot indított roma mediátorok számára. A ROMED programban Magyarország is részt vesz. A ROMED program első évének keretei között 15 országban indult el a mediátorok képzése, ezek között szerepel hazánk is. A program célja az interkulturális mediáció minél szélesebb körű elterjesztése az egyes tagországokban.

2011-ben a magyarországi képzési program első körében résztvevő 20 roma származású mediátort választottak ki. 2012-ben, a ROMED második évében újabb húsz, leendő interkulturális mediátor képzésére került sor az előzőhöz hasonló struktúrában. A résztvevők a Romaversitas Alapítvány diákjai közül kerültek ki.

A Partners Hungary Alapítvány trénerként, és szakmai szervezetként vesz részt a ROMED programban, a program szervezői feladatait a Romaversitas Alapítvány biztosítja.

2013-ban elindult a ROMED2 program, melynek keretében 7 településen (Bag, Gyulaj, Jászfényszaru, Nagyecsed, Nyírbátor, Pécs, Szeged)a mediátorok és a szakmai támogató csoport részvételével gyakorlati munka kezdődött el az adott településeken a roma közösség és a helyi intézmények együttműködésének elősegítésére.

A ROMED program eredményeit más programokban lehetett ugyan hasznosítani, de támogatás híján országos rendszerré még nem válhatott.

A Roma Oktatási Alap „Egy Jó Kezdet” nevű projektje a hátrányos helyzetű roma gyerekek óvodai neveléshez való hozzáférését kívánja komplex módszerek alkalmazásával támogatni. A mediátorok kulcsszerepet töltenek be programban. Az „Egy Jó Kezdet” program nyolc kelet-magyarországi településen valósul meg. A program 2014-ben már a harmadik szakaszba lépett.

Itt kell még megemlítenünk a 2010-ig létezett Segítők a Segítőkért Alapítványt és a jelenleg is működő BAR KOCHBA Alapítványt.

A BAR KOCHBA Alapítvány a hátrányos helyzetű és kirekesztett társadalmi, vallási, etnikai, nemi, nemzetiségi és egyéb csoportokkal foglalkozó, a diszkrimináció ellen ható tevékenységeket támogat.

A BAR KOCHBA Intézet speciális alkalmazott kutatásokat, képzési és fejlesztési folyamatokat, tanácsadást és egyéb programokat dolgoz ki és valósít meg a fent említett területeken.

A témában az alábbi honlapokon találhatnak még bővebb tájékoztatást:

http://www.mediare.hu

http://partnershungary.hu/romed-interkiulturalis-mediacio.html

Jelen cikk megírásához forrásként a Wikipédia és a www.partnershungary.hu oldalak tartalmát használtuk fel.