Mediátor képzés, mediációs képzés

Miért érdemes mediációt tanulni?

|
2011. november 12. - 11:57

A mediáció egy vitamegoldási, konfliktus-kezelési módszer, ezért alapvetően minden olyan területen alkalmazható, ahol emberek között vita, konfliktus alakul ki.

Gondoljunk két testvér veszekedésére, amikor azon vitatkoznak, hogy kinek mekkora szelet jár a szülinapi tortából.  Vagy egy tanár és a diákjai közötti vitára, amikor az osztálykirándulás helyszínéről kell meggyőzniük egymást. Két kollégára, akiket a felettesüknek kell kibékítenie. A családi kapcsolatok, a munkahelyi viszonyok, az emberi együttélés számos olyan helyzetet hordoz, amikor szükség lenne mediátori segítségre.

A módszer tehát használható bármilyen emberek közötti konfliktus feloldására, illetve bizonyos jogi eljárások is használják a módszert (ez utóbbiakról egy másik cikkben írok).

Tanuljunk mediációt, és békítsünk ki bárkit!

Hiszen a mediáció módszerét segítségül hívhatja például:

  • két cég, akik szeretnének javítani az együttműködésükön, vagy javítanának a megromlott viszonyukon, és ezzel elkerülhetnék a bírósági utat (sőt még a bírósági mediációt is!)
  • egy munkahely, ahol a munkatársak között feloldhatatlan ellentét húzódik például a feladatmegosztás, a belső együttműködés, egy szakmai kérdésről való gondolkodás vagy akárcsak a mindennapi kapcsolatok, egymás tisztelete területén.
  • egy család, ahol a szülők és a gyermek veszekszik a munkamegosztás, a zsebpénz, a tanulmányi eredmény, a szabadidő eltöltése miatt vagy esetleg a nagyszülők túlságosan beleszólnak a család életébe és ezt a helyzetet kell rendezni
  • egy házaspár, akik elhidegültek egymástól és csak kritizálni és bántani képesek egymást, nem tudják a problémáikat békésen átbeszélni, nem ismerik egymás igényeit és a másikat hibáztatják a kapcsolat állapotáért (A nem jogi jellegű mediácós területen ez a legnépszerűbb és legműködőképesebb mediációs irányzat. Páterterapeuták a terápia melletti módszerként, családsegítő szolgálatoknál dolgozó mediátorok a kapcsolat rendezése céljából alkalmazzák a módszert.)

Jómagam is ez utóbbi területen építettem ki mediátori praxist. Rengeteg – válófélben levő – házaspárnak segítettem egymás megértésében, így válásra, sőt válási mediációra sem került sor!

A mediációnak az emberi kapcsolatok legtöbb területén tehát helye van, hiszen segítő, támogató, fejlesztő konfliktus-kezelési módszerként rengeteg előnnyel bír:

  • Segíti a konfliktusos emberi kapcsolatok rendezését
  • Megelőzi a viták elmérgesedését
  • Fejleszti a konfliktusban álló felek közötti kommunikációt
  • Új kommunikációs szemléletet tanít a feleknek

Ezért emberekkel foglalkozó szakemberek (terapeuták, tanácsadók, coachok, konzultánsok) egyre többen használják és alkalmazzák munkájuk során a mediációt, mivel kívülálló szakemberként nagyon hatékonyan tudnak segíteni az ügyfelek konfliktusainak feloldásában.

Sőt! Mediációval valójában bárki foglalkozhat, aki úgy érzi, hogy szeretne kívülálló félként konfliktusban álló embereknek segíteni a problémák kezelésében. A módszert bárki elsajátíthatja és megtanulhatja.