Mediátor képzés, mediációs képzés

Szupervízió a mediációs képzéseken

|
2012. április 9. - 19:16

A legtöbb mediációs képzés elengedhetetlen eleme a szupervízió. De hogy ez mit is jelent pontosan?

A szupervízió egy tapasztalati tanulási folyamat, ahol a szupervizált beviszi a szakmai problémáját a szupervíziós folyamatba; a probléma közben transzformálódik: vagyis újabb és újabb problémákat hív elő… A tanulási folyamat a leghatékonyabb tanulási út, hiszen saját munkatapasztalatainkon keresztül zajlik és ezáltal jobban beépül, nehezebben felejtjük el. (szupervízió.lap.hu)

A szupervízió célja a szakmai kompetencia növelése, a kooperáció és a hatékonyság fejlesztése. Elősegíti az intervenciós lehetőségek tudatosítását, és támogatja a kapcsolatok és munkaköri rendszerek hatékony együttműködését.

A szupervízió történetileg Mary Richmondhoz kötheteő, aki egy jóléti szervezet munkatársa volt, és a segítségnyújtás elméletével kezdett el foglalkozni. A szupervízió mint adminisztratív kontroll jelent meg, célja pedig a hatékony és eredményes szakmai munka elérése volt. A szupervízió funkciója ezután képzési elemekkel bővült, a fejlődés, valamint a szakmai kompetencia elsődleges forrása lett. A szupervízió elsősorban az esetre vonatkozott, fókuszába az esetkezelést végző került. A munkában a hierarchikusan kifejlett minőség-ellenőrzés (supervision) és alkalmazása jellemző, másrészt a kollegiális tanácsadás (consultation).

Remélem, sikerült pontos képet adnom a szupervízió fogalmáról, ezáltal érthetőbbé tennem a mediátorképzések leírását.