Mediátor képzés, mediációs képzés

Válási mediáció – kinek érdemes igénybevenni?

|
2017. február 26. - 13:21

A mediáció legnépszerűbb alkalmazási területe hazánkban a családi jog, és ezen belül a válásos ügyek.

Köztudott, hogy egy válás anyagi vonzata nem csekély, a közös megegyezéses bontás költségeitől kezdve egészen a sok milliós vagyonmegosztásos perekig. Elég, ha csak a keresetlevél megírásának és benyújtásának ügyvédi munkadíját nézzük, a tárgyalásokról nem beszélve.

válóper

(Egy válóper nemcsak jogi szempontból, hanem anyagilag is kihívás elé állít egy házaspárt.)

Ezzel szemben a válási mediáció költségei előre tervezhetőek. A mediáció minden válni készülő párnak javasolható, akik szeretnék költséghatékonyan és békés módon felbontani házasságukat.

Amennyiben a válási folyamat elkerülhetetlen, és a házastársak között olyannyira megromlott a viszony, hogy nem hajlandóak szóba állni egymással, de egyébként hajlanának a megállapodásra, akkor segíthet az úgynevezett sétáló mediáció. Ez azt jelenti, hogy a felek egy időben, de külön helyiségben tartózkodnak, egymással nem találkoznak, a mediátor pedig sétál a két helyszín között, felváltva hol a pár egyik tagjával, hol a másikukkal lép kapcsolatba, így folytatja le az eljárást.

A válási mediáció során létrejött megállapodásban foglaltak betartása a felek saját érdeke is. Például a gyermekkel való kapcsolattartás kérdésköre, vagy a közös lakás használata. A közvetítői tevékenységről szóló törvény akként rendelkezik, hogy az eljárásban létrejött megállapodás nem végrehajtható, hatóságilag nem kikényszeríthető. Amennyiben azonban azt a bíróságra benyújtják és a bíróság az egyezséget végzésével jóváhagyja, úgy már végrehajthatóvá válik.

Mindezek mellett, a közvetítői eljárásban létrejött megállapodás nem zárja ki azt a lehetőséget, hogy a felek utóbb más eljárást is igénybe vehessenek, igényüket mégis bírósági útra tereljék.